Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieprawidłowości i zwrot dofinansowania w projektach grantowych

28 lipca 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Tomasz Picheta

Zasadą obowiązującą przy realizacji projektów unijnych jest to, że za ujawnione w projekcie nieprawidłowości odpowiedzialność ponosi beneficjent, który otrzymał dofinansowanie. Co jednak, gdy te środki w formie grantu ostatecznie trafiły do grantobiorcy i to on, a nie beneficjent dopuścił się nieprawidłowości? Od kogo instytucja zarządzająca powinna domagać się zwrotu środków?

Formułując zasady realizacji programów w zakresie polityki spójności ustawodawca `przewidział kilka rodzajów projektów służących osiąganiu celów danego programu operacyjnego. Wśród projektów o szczególnym charakterze wymienić można projekty zintegrowane, hybrydowe, partnerskie, a także projekty grantowe. Z tymi ostatnimi związane jest interesujące zagadnienie prawne, albowiem okazuje się, że w pewnych sytuacjach nie tylko beneficjent projektu grantowego, ale również i grantobiorca może odpowiadać za stwierdzone w projekcie nieprawidłowości.

Projekty grantowe

W art. 35-36 ustawy wdrożeniowej właściwej dla perspektywy finansowej 2014-20201 oraz w art. 41 ustawy wdrożeniowej właściwej dla perspektywy 2021-20272 przepisy dotyczące realizacji projektów grantowych zostały sformułowane w sposób bardzo zbliżony, niemal identyczny.

W obu przypadkach ustalono, że projektem grantowym jest projekt, którego beneficjent powierza grantobiorcom środki finansowe programu operacyjnego (granty) na realizację przez nich zadań służących osiągnięciu celu tego projektu grantowego. Grantobiorcą w rozumieniu ustawy jest natomiast podmiot publiczny albo prywatny, inny niż beneficjent projektu grantowego (oraz partner projektu partnerskiego – w ustawie wdrożeniowej 2021-2027), wybrany w drodze otwartego naboru ogłoszonego przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12633

Wydanie: 12633

Spis treści
Zamów abonament